• PO - PÁ: 8 - 19 hod., SO: dle domluvy, NE: zavřeno

Přihlašování na příměstské tábory LÉTO 2024 spuštěno! :)

O ranči

Přijďte za námi objevit jiný svět...

Ranč u Tuffa se nachází v malé vesničce jménem Dobrotice, která leží u Holešova. V okolí ranče jsou jak krásné lesy, kopcovité terény,  tak i rozlehlé louky. Samotný ranč je přestavěný ze starého kravína, ve kterém jsme vybudovali vnitřní boxy pro ustájení koní. Kolem ranče jsou venkovní výběhy pro koně, pastviny i nově vzniklé jezdecké zázemí.


 

Přes překážky až k vysněnému cíli...

V roce 2021 jsme  se rozhodli vybudovat kompletně nové jezdecké prostory pro zkvalitnění našich služeb a pohodlí našich i Vašich koní. Nyní máme k dispozici:

 • jízdárenské prostory s povrchem s profesionálním jízdárenským pískem a geotextilií
  • venkovní jízdárnu
  • krytou kruhovou jízdárnu
  • krytou jezdeckou halu (ve výstavbě)
 • krásnou okolní přírodu v podhůří Hostýnských vrchů
 • stáj s 50 vnitřními boxy
 • venkovní výběhy s přístřešky
 • pastviny
 • zázemí pro majitele koní

 

Jak to vůbec všechno začalo?

Prvotní myšlenka byla vytvořit místo, které bude spojovat lidi a zvířata… A tak vznikl Ranč u Tuffa – místo, které je pro spoustu lidí druhým domovem a pro mě celým životem.

Můj začátek života s koňmi

Můj život s koňmi začal už když jsem byla malá holčička u mého strýce, který chová koně celý svůj život. Díky němu a mým rodičům jsem mohla prožít neobyčejné dětství, o kterém spousta dětských srdcí sní. Tehdy se mou nejlepší kamarádkou stala ponička Žaneta, která mi dala spousta cenných lekcí do budoucího života s koňmi. Čas plynul jako voda a já bohužel vyrostla. Bylo mi asi 10 let, když jsem začala chodit ke koním do zámecké obory v Holešově. Právě tam jsem potkala svou životní kamarádku Monču.

Koně v zámecké oboře

V zámecké oboře mi v roce 1995 vstoupila do života kobylka Linda. Neobyčejná kříženka lipicána a appaloosy, která mě v mém životě provází dodnes a aktuálně je na ranči nejstarším koněm – letos (2022) oslaví své 30. narozeniny! Společně s Mončou jsme s Lindou a jejím hříbětem Lionem prožili báječná léta dospívání v podobě vyjížděk, několikadenních čundrů a krásných chvil strávených daleko od běžného života.

Na začátku roku 2006 jsme se přestěhovali na současné místo do Dobrotic. Tenkrát tu stál jen starý, prázdný kravín…

Ze starého kravína jeden velký sen

A tím to všechno začalo – nekonečné množství práce, ale i nápadů jak z tohoto kravína vytvořit krásné místo – ranč – pro koně i pro ty, kteří je mají rádi. Od první chvíle, kdy jsme se přestěhovali začal jeden velký kolotoč – něco se opraví a něco se zase rozbije… 🙂  Vybudovat vnitřní boxy pro koně i zázemí pro nás, oplotit ohrady a pastviny, postavit jízdárnu, vyměnit okna, spravit střechu a nakonec i vybudovat bydlení. No, nenudili jsme se (a pořád nenudíme). V roce 2011 bylo na ranči asi 20 koní a zdálo se mi, že je jich mnoho. Tehdy jsem si vůbec nedovedla představit, a vlastně mě ani nenapadlo, že by se někdy ranč rozrostl natolik, že bude kolem pobíhat skoro stovka koní.

Změn se udělala spousta a zbývalo už jen poslední – vymyslet ten správný název…

Jak vznikl název ranče u Tuffa?

Název ranče vznikl podle mého vysněného životního koně, kterým byl hřebec plemene quarter horse Tuff (Colonel Tuff Bar). Do mého života vstoupil v roce 2003 a od té doby se kolem něj točil celý můj svět. Našel mi spoustu nových přátel, na mnoho věcí otevřel oči a rozšířil obzory každodenního života. Byl to velký šéf celého ranče, parťák do nepohody a vlastně zakladatel toho všeho…

ustajeni koni

Není to snadné, ale stojí to za to!

Po tolika letech u koní už vím, že je tato práce vlastně mým posláním a přála bych každému, aby mohl žít tak naplňující život, jaký žiju já. Díky skvělým lidem v mém okolí, a také rodině, která mě vždy ve všem podporovala, se můžou dít tak fantastické věci, jako třeba to, že se ze starého kravína vybudoval jedinečný Ranč u Tuffa.

 

Těším se na setkání s Vámi.

Martina

Poznejte nás víc